ІАЙДО-ЯК ВНУТРІШНЯ ОПОРА ТА РЕСУРС ЖИТТЄСТІЙКОСТІ
Як зберегти психічне та фізичне здоров’я в стресових умовах війни?
Це питання наразі є актуальним для багатьох українців. У складні кризові часи кожна людина знаходиться під впливом довготривалого стресу. Основна проблема- стан невизначеності майбутнього та втрата впевненості в контролі над своїм життям. Як наслідок - фізичне, психічне та емоційне виснаження, нестача життєвого ресурсу, а також деструктивні емоції, наприклад: почуття провини, тривога, безсилля, страх, злість, роздратованість. Воля до дій пригнічується і людина стає неспроможною ставити цілі та досягати їх. Людина втрачає впевненість, що згодом переростає у відсутність сенсу життя, тобто існує, а не проживає його наповнено.
Проте людина має величезний ресурс та здатність до адаптації. Ми можемо не тільки успішно подолати будь-які кризові часи, а й збільшити свій ресурс життєстійкості та вибудувати свої непорушні внутрішні опори, щоб стати не жертвою, а Переможцем і сприяти Перемозі!
Як це зробити?
Перший крок — актуалізувати свої внутрішні ресурси, які дозволяють максимально включити механізми подолання стресу та позитивної адаптації.
Японське бойове мистецтво Іайдо — один з найкращих шляхів, який допомагає не тільки ефективно відновити внутрішні ресурси, а також задіяти два найважливіших ресурсних джерела: фізичне і духовне. А також відновити свою життєстійкість, свій дух та віднайти свою незламну внутрішню опору.
Що таке Іайдо?
Якщо простими словами — це мистецтво раптової реакції, атаки і контратаки за допомогою використання японського самурайського меча «катана», завданням якого є- миттєва поразка противника. Проте, це тільки зовнішня складова. Звісно, зараз вже ніхто не користується мечем, як зброєю. І багато хто запитує: для чого вивчати саме таку дисципліну, набагато простіше, наприклад, займатися фітнесом. Та слід зауважити, що Іайдо - це не просто володіння мечем. Мистецтво включає в себе величезний культурний, естетичний, фізичний, психологічний пласт, допомагає долати страхи, невпевненість і слугує розвитком внутрішнього стрижня, харизми особистості. Іай-До — це шлях до самовдосконалення завдяки вивченню можливостей свого духа і тіла у триєдності фізичного, психічного та ментального, де меч - партнер та вчитель на цьому шляху. Японський меч – унікальна зброя, що наділена найпотужнішою енергетикою і несе захист й створення. Катана- це сховище душі самурая, як і козацька шабля- душа справжнього воїна-козака, меч також - оберіг й предмет мистецтва. Він навчає високо цінувати людську ввічливість та честь, бути щирим із собою та іншими. Його духовне і статусне значення зберігається понад 1 000 років, а сама катана досі є символом могутності, вибраності та високих моральних підвалин. Тому мистецтво володіння бойовим мечем Іайдо - це шлях безперервного вдосконалення. Бо наразі сучасне життя вимагає від людини саме цього!
Як проходять тренування?
На заняттях ми використовуємо катану – самурайський меч. Тренування починаються з етикету вітання, субурі (відпрацювання базових ударів та пересувань), а потім переходимо до відпрацювання ката: різних форм бойових ситуацій. Як правило, Іайдо — це індивідуальна практика з Сенсеєм. Ми вивчаємо варіації ведення бою. Тут нема місця зайвим рухам. Техніка потребує простоти (просте — корисне, складне — не потрібне), природності і кожен рух має свій посил.
Як це впливає на подолання стресу та сприяє відновленню фізичного і психічного ресурсу?
Під час занять фізичними вправами виділяються гормони, що знижують стрес. Коли займаємося комплексом вправ (кАтами), то контролюємо і відчуваємо своє тіло, що повертає відчуття комфорту і важливо також для психологічного здоров'я. Фізичне та ментальне фокусування допомагає опанувати злість, агресію і тривожність. Тренування — це спосіб вивільнити негативних емоцій та трансформувати їх у позитивну енергію. Заняття з мечем дають змогу перемкнутися, адже ми сконцентровані на вправах та мечеві і не думаємо ні про що інше, наш мозок відпочиває від постійного опрацювання інформації.
Тренування впливають і на мозок, і на тіло. Фізичні вправи допомагають виробляти дофамін вже через 30–40 хвилин після початку тренування. Саме тому після фізичної активності разом з приємною втомою в тілі відчувається прилив енергії та гарного настрою. Регулярна фізична активність спільно з вивченням нових комплексів кат збільшує обсяг певних відділів мозку, покращує увагу, сконцентрованість, швидкість мислення, розвиває пам’ять. Це відбувається частково завдяки поліпшенню кровообігу, частково через збільшення нейротрофічних факторів і нейрогормонів, які підтримують передачу сигналів, зростання і зв’язок нейронів. Завдяки цьому виробляється гнучкість та вміння швидко опановувати нові навички.
Хто може займатися Іайдо?
Мистецтво Іайдо підходить як для чоловіків, так і для жінок. Немає жодних вікових обмежень. Як правило до тренувань допускають з 14 років. Проте, ніколи не пізно і у кожного свій час. Іайдо займаються як молодь 20-30 років, так і чоловіки й жінки 40-50 років.
Я почала займатися в 50 років, моя донька в 14 років. Я розумію, як важко порою подолати внутрішні сумніви та суспільні стереотипи (мабуть я вже занадто старий/стара, мабуть не зможу, буду виглядати смішно й безглуздо, а що скажуть близькі....а де знайти час для тренувань, коли в тебе родина, робота, а хоча б проглянути стрічку новин у смартфоні теж треба). Але якщо людина чогось дійсно по справжньому прагне чи бажає, вона знаходить і можливості, і час.
Я пропоную зламати стереотипи та дозволити собі почати діяти!
Знаю на власному досвіді, що це того варте!
На тренуванні настільки цікаво, що забуваєш про свої комплекси, тіло мобілізується (хоча до тренування здається, що немає сил і ти розбитий). Після тренування сходить напруга, тіло наповнюється енергією. Під час занять зупиняється безкінечна мислена зацикленість, думки впорядковуються, рішення приходять із внутрішньої сфокусованості і тиші. Меч привчає до концентрації уваги та поваги до себе (відчувати себе, своє тіло, свій стан), до свого противника, який є твоїм вчителем.
Меч навчив мене долати свої страхи та вміти управляти своїми станами. Крім того, Іайдо це також й динамічна форма медитації, яка допомагає вирішити більшість, як внутрішніх так і зовнішніх конфліктних ситуацій. Також, це мистецтво, яке відкриває твоє власне творче джерело й вміння мислити нестандартно, швидко та ефективно. Меч — це твій партнер, продовження тебе та вмістилище твого духу, ти починаєш відчувати що все - в тобі:твій центр та опора, перш за все, всередині!
Дозвольте собі те, що мало доступно людині у сучасному світі. Насолодитися красою та гармонійністю меча — справжнього витвору мистецтва, відчути в руках його силу та зробити хоча б один рух ним! Запевняю Вас, ви просто не зможете зупинитися, тож Вам неодмінно захочеться стати на шлях Іай-До.
Сейто Анна Драгомирецька,
кризовий психолог, психотерапевт, бізнес тренер