Кошик
0
0.0 ₴

 


Кізу 傷 (недолік) - дефекти клинка

З безлічі можливих дефектів клинка, поділяють фатальні та некритичні. Одні роблять меч непридатним для використання, другі лише псують зовнішній вигляд виробу.

Причиною появи дефектів може бути як помилка при виготовленні меча: кування, загартування або полірування, так і механічні пошкодження, а також багаторазове полірування або неправильне зберігання та догляд.


Найбільш типові дефекти меча

Дефекти катани

 


Опис дефектів

Карасунокуті からすのくち

Тріщина в лезі. Якщо тріщина проходить приблизно в паралельній площині, вона ділить загартовану та незагартовану частини, і якщо це відбивається на формі, то меч стає бракованим.


Сінае  撓え

Незначні дефекти у місцях вигину, що виникають внаслідок втоми матеріалу на цих ділянках. Проходять, як правило, перпендикулярно клинку в тій частині, яка зроблена з незагартованої сталі. Не вважаються серйозними дефектами.


Фукуре 膨れ

Включення з окалини або вугілля, що залишилися після складання сталі, переважно похибки зварювання. Голяться після полірування, псують зовнішній вигляд, а також знижують якість меча.


Кірікомі 切り込み

Зазубрина на задній частині меча, що виникає при захисті відбивом. Чи не є серйозним дефектом. У процесі полірування зазубрини можна усувати. На старих мечах їх залишають як свідчення того, що меч використовувався в бою.


Умегане 埋め込み

Зроблена ковалем латка, що закриває будь-який дефект. Умегане роблять також з метою приховати внутрішню сталь, яка починає проступати після частих полірувань.


Хагіре はぎれ або 刃切れ

Зазубрина, що з'явилася на лінії загартування (хамоне), а також сильний вигин клинка може спровокувати мікроскопічну тріщину — хагіре. Зазубрина зазвичай добре помітна і не становить великої небезпеки для меча, тоді як тріщина, яку дуже важко розглянути, є фатальним дефектом.


Хакоборе 刃毀れ

Груба циліндрична зазубрина, що проходить хоч і не через загартовану сталь, проте часто є причиною тріщини.


Хадзімі はじみ

Матові ділянки, що виникають після багаторазового заточування. Меч втрачає свій блиск. Найчастіше зустрічається, але безпечне вікове явище.


Ніой гіре 匂切れ

Можливі дві причини цього дефекту: лінія загартування на кордоні з незагартованою сталлю не має чітко позначених контурів, проте загартування стали зроблено правильно. У цьому випадку можливе маскування недоліку за допомогою шліфування. Або — фатальний дефект, коли лінія загартування в певному місці клинка відсутня, що свідчить про погане загартування сталі на цій ділянці і, отже, недостатнє загартування меча в цілому.


Мідзукаге 水影

Потемніла ділянка, як правило, на ріжучій кромці. Причиною може бути повторне загартування або повторне охолодження.


Синтецу 心鉄

Буквально «серце металу». Дефект від багаторазового полірування. Верхній шар стали всього в кілька десятих часток міліметра завтовшки на певній ділянці стерся і під ним проступають нижні шари металу. У цьому випадку говорять про «втому» меча цукаре.


Цукаре 疲れ

Буквально «втома». "Схуднутий" внаслідок частого заточування меч. Якщо клинок інтенсивно використовується, він вимагає регулярного заточування, яке «з'їдає» матеріал. Одночасно із заточуванням леза має коригуватися шляхом шліфування форма меча в цілому, це робиться для збереження його форми та пропорцій.

Консультація з мечів та питань навчання

+38 097 786 84 84

(Viber, WhatsApp, Telegram)

info@nihonto.net.ua

nihonto.net.ua 

Група компаній Lezo
2007-2023